Снимка:

Ройтерс

Яким вкара първия гол за Швейцария на Евро 2008.

Португалия стана първия четвъртфиналист на европейското първенство

Домакинът на Евро 2008 Швейцария загуби с 1:2 от Турция в мач от група "А". С това поражение "часовникарите" отпаднаха от турнира, а Португалия стана първия тим класирал се на четвъртфинал.

В същото време това е едва втора победа за Турция на европейски първенства, като първата дойде през 2000-та година, като и тогава бе срещу съдомакин на турнира - Белгия (2:0).

Първото полувреме започна равностойно. Играчите се бореха с проливния дъжд и наводнения терен. След половин час игра удар на Арда Туран с глава срещна лявата греда. Минута по-късно етническия турчин Хакан Якин вкара първия гол за швейцарците на европейското. Полувремето завърши с минимална преднина за домакините.

През втората част на двубоя турците се мобилизираха. Още в 57-ата минута те се разписаха за 1:1. Нихат центрира отляво, а Шентюрк вкара с глава. Това бе втори негов гол с екипа на националния тим. 60-ата минута Швейцария имаше шанс отново да вземе аванс. Манян шутира от границата на наказателното поле, топката обаче мина покрай дясната греда на Волкан.

Равенството даде стимул за победа на турците. Възпитаниците на Фатих Терим бяха по-активни. Те пропуснаха невероятна възможност в 74-ата минута, когато Нихат не успя да превърне центрирането на Тунджай Шанлъ в гол. Десет минути след това Швейцария върна "жеста". След скоростна контраатака Хакан Якин от един метър не успя да вкара топката във вратата на Турция и пропусна уникален шанс да убие устрема на играчите на Фатих Терим.

Емре Ашък получи аркада на веждата и играта беше временно спряна. Съдията Лубош Михел отсъди 4-минутно продължение. Именно тогава турците сътвориха обрата. В 3-ата минута от продължението Арда Туран се разписа за 2:1. Изстрелът му рикошира в крака на Мюлер, прехвърли Беналио и доведе до пагубен за домакините гол. След края на мача младият футболист на Галатасарай бе избран за играч на мача.

Швейцария приключи участието си в турнира. Турция гледа напред към 1/4-финалите. Играчите на Фатих Терим ще срещнат отбора на Чехия в последния си мач от групата. Това се очертава като драматичен мач, защото двата тима имат еднакви показатели и ще определят втория тим, който ще премине в следващата фаза.

Ако те завършат наравно помежду си ще станем свидетели на новото правило за изпълнение на дузпи, което влиза в сила, когато два тима са с равни показатели в групата, мачът между тях е последният им в потока и той е завършил наравно и няма замесен трети тим в борбата им.

Швейцария - Турция 1:2

1:0 Якин (31), 1:1 Шентюрк (57), 1:2 Арда Туран (90+3)