Турция е съперникът на Хърватия на четвъртфиналите

Воденият от Фатих Терим национален тим на Турция победи Чехия с 3:2 в последния си трети мач от група „А” на Евро 2008 в Австрия и Швейцария и се класира за четвъртфиналите, където ще срещне победителят от група „B” Хърватия.

Голът на успеха за турците падна в последната 90-а минута, след като преди това Чехия водеше с 2:0, а след това възпитаниците на Терим успяха да изравнят в рамките на 10 минути. Като цяло чехите бяха по-активни през първата част, но и пред двете врати липсваха чисти положения. Двубоят на „Стад дьо Женев” започна доста нервно с нарушение на турския защитник Четин срещу Матейовски. В 3-ата минута пък на таранът на Чехия Ян Колер не му издържаха нервите и той фаулира Топал. В 5-ата минута Григера изведе Сионко, който обаче бе блокиран от турски защитник, а топката попадна в стража Волкан Демирел. Последваха центрирания на Плашил от Чехи и Аурелио от Турция пред двете врати, но защитите и на двата отбора се справиха страхотно със задачата си и предотвратиха всякаква опасност. В 11-ата минута Янкуловски подаде на Колер, който с глава отправи първия по-сериозен удар към една от двете врати, но топката излезе в аут. При ответната атака на Турция след добро центриране на Аурелио към Санль, последният остана под топката, която излезе в аут. В 17-ата минута Санль стреля опасно, но до проблеми за Петър Чех не се стигна, след като коженото кълбо излезе в аут. В следващата атака на чехите Матейовски отправи удар, но Демирел улови сигурно топката. В 20-ата минута Топал се опита да изненада Чех отдалеч, но ударът му прати топката извън очертанията на вратата. При ответната атака на „пивоварите” Колер подаде към Сионко, който бе пресрещнат от отбраната на Турция и изгуби топката. В 25-ата минута Сионко отново обстрелва турската врата от границите на наказателното поле, но топката премина над вратата на Демирел. В 33-ата минута Янкуловски центрира в наказателното поле на Турция, но Демирел успя да изпревари Сионко и хвана коженото кълбо. Минута по-късно след нова атака за Чехия Григера центрира отдясно и намери прекрасно тарана Ян Колер, който с глава прати коженото кълбо под напречната греда във вратата на Демирел. Така в тази 34-а минута Чехия поведе с 1:0 на Турция и излезе с едни гърди напред в битката за място на четвъртфиналите. В 38-ата минута селекционерът на Чехия Карел Брюкнер бе принуден да извърши принудителна смяна, като на мястото на контузения Матейовски пусна в игра Яролим. Минута по-късно Четин пробва удар с глава, но топката не намери очертанията на чешката врата. В 42-ата минута след едно центриране в наказателното поле на Турция Колер отново надскочи всички и стреля с глава, но този път топката излезе в аут. Две минути по-късно Сионко отново подаде към Колер, който отправи удар от въздуха, но отново не можа да намери очертанията на вратата. В даденото от съдията двеминутно продължение на полувремето Полак отправи удар към турската врата, но след рикошет в тялото на Аурелио топката излезе в корнер, а след неговото изпълнение прозвуча и последния съдийски сигнал за първата част. След почивката Кахвечъ центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на Чехия, където Аурелио игра с топката и отправи удар, който обаче бе уловен от Чех. В 47-ата минута Кахвечъ стреля акробатично от въздуха, но не намери рамките на чешката врата. В 51-ата минута Балта центрира в наказателното поле на Чехия, но там Розенал изпревари Кахвечъ и изби кълбото в корнер. Натискът на турците доведе до ново опасно положение в 53-ата минута, когато след центриране отдясно в полето на Чех, Санлъ отклони топката с глава, но чешкият страж спаси. В 61-ата минута централният нападател на Чехия Ян Колер успя да се измъкна от опеката на Четин и нахлу в наказателното поле на Турция и стреля, но не можа да намери очертанията на вратата. В 62-ата минута след центриране на Сионко в наказателното поле на Турция Плашил засече топката и я прати за втори път в мрежата зад Волкан Демирел, за да поведе Чехия с 2:0 и да се види вече на четвъртфинал срещу Хърватия. В следващата атака на Турция Казим Казим отправи удар, но Чех улови топката. В 68-ата минута след удар на Санль Чех отново успя да се намеси и да спаси. В 71-ата минута топката срещна страничната греда на Волкан Демирел, след като Ашик сгреши и позволи на Полак да стреля с глава. В 75-ата минута Турция възроди надеждите си, че може да стигне до четвъртфинал, след като Хамит Алтинтоп подаде топката към непокрития Туран, който с хубав и плътен удар не остави този път никакви шансове на Петър Чех и намали резултата до 2:1 в полза на чехите. В 79-ата минута след пас на Сариоглу към Розенал успя да избие топката преди тя да се озове в краката на Кахвечъ. В последните минути турците натиснаха здраво, но Сервет Четин направи невероятен пропуск, след като с глава не успя да вкара топката във вратата. Все пак натискът на Турция даде резултат и в 87-ата минута Алтинтоп центрира в наказателното поле на Чехия, където Чех изпусна топката и Кахвечъ на празна врата изравни резултата за 2:2. И точно когато всички очакваха да се стигне за първи път до изпълнение на дузпи още в груповата фаза на Европейско първенство, в последната 90-а минута се стигна до грешка в защитата на Чехия и Алтинтоп подаде на Кахвечъ, който се измъкна от бранителите на Чехия и след това прехвърли Петър Чех и прати топката за трети път в мрежата на чехите. Преди да се оплете в мрежата топката се удари в напречната греда. Въпреки даденото от съдията 4-минутно продължение Чехия не успя да стигне до равенството и съвсем логично отпадна от Евро 2008. Турция от своя страна се класира за четвъртфиналите на турнира, където ще мерят сили с победителя от група „B” Хърватия.

стадион "Стад дьо Женев” в Женева
Главен съдия на мача ще бъде шведът Петър Фрьодфелд

Турция: 23. Демирел, 2. Четин, 3. Балта, 6. Топал (57’ от 17. Казим), 7. Аурелио, 8. Кахвечъ (капитан), 9. Шентюрк (45’ от 20. Сариоглу, 13. Гюнгьор (63’ от 15. Ашик), 14. Туран, 17. Санль, 22. Х. Алтинтоп,

Чехия: 1. Чех, 2. Григера, 3. Полак, 4. Галашек, 6. Янкуловски, 7. Сионко (85’ от 11. Вълчек), 9. Колер, 17. Матейовски (38’ от 14. Яролим), 20. Плашил (81’ от 13. Кадлец), 21. Уйфалуши (капитан), 22. Розенал.

Голмайстори: 0:1 (34’ Колер), 0:2 (62’ Плашил), 1:2 (75’ Туран), 2:2 (87’ Кахвечъ), 3:2 (90’ Кахвечъ).