Канонадата на феновете завършва с убит и 23 ранени, червена заря огрява Босфора

Истанбул

Пламен Вълков,
Наш пратеник

Еуфорията след магическата победа на Турция срещу Хърватия превзе цялата страна. В истински футболен епос комшиите изхвърлиха съперника с дузпи, след като в 119-ата минута губеха 0:1. Любовта към футбола обаче даде и жертви. Един фен беше убит в радостта, а най-малко 23 ранени от куршуми по време на стрелбите. Истинска война отбеляза класирането на Турция за полуфинала с немците. Губернаторът Муамер Гюлер съобщи, че ранените са най-много в Истанбул, където тържествата са били и най-буйни. Други 12 човека, между които 10-годишно момиче и възрастна жена, са простреляни от куршуми в различни седем турски града. Само 12 души пък са само задържаните след мача във Виена. След края на двубоя се стигна до сблъсъци между феновете на двата отбора, но по-кървави инциденти липсват. Хърватските и турските фен групи бяха разделени от органите на реда малко след края на двубоя, заяви полицейският говорител Валтер Хладик. Някои от хърватите са хвърляли бутилки и са нанесли незначителни щети на паркирани автомобили. Според информация от болниците в целия град има само десет леко контузени, в това число полицай и случаен минувач, както и двама със сърдечни удари. В Брегенц 18-годишен турски фен беше прострелян в главата с въздушна пушка и откаран в болница без опасност за живота.
Турският мегаполис Истанбул не мигна в нощта и бе най-мощен след победата над Хърватия. Историческият площад "Таксим", който се напълни с фенове часове преди началото на мача, стана основната арена на радостта за запалянковците. Всеки един от хилядите ултраси гледаше пред екраните с турско знаме в ръка и запас от червени фойерверки. Полицията също беше взела нужните меркиq за да контролира радостта на агитката. В 118-ата минута на мача обаче на "Таксим" можеше да се чуе и жуженето на комар, защото голът на хърватите сякаш спря времето. Минута по-късно обаче многохилядната тълпа изригна и ревът сигурно се чу в целия Босфор. Невижданите емоции продължиха и по време на продълженията и най-вече на дузпите. При всеки гол за Турция и респективно пропуск на хърватите вулканът на площада изригваше. Мигът, в който Рюстю хвана последната дузпа и прати Турция на полуфинал, отприщи радостта на тълпата. Хиляди фойерверки озариха площада в червено. Колите в мегаполиса сякаш като отведнъж продължиха движението си с надути клаксони и пуснати аварийни светлини. На почти всеки светофар, който светеше червено, шофьорите спираха и се прегръщаха един с друг. В много от кварталите на града започна заря в чест на победата. Водещите 5 телевизии пък бяха със студия на "Таксим" и във Виена, откъдето предаваха директно до ранни зори. По време на мача, който бе даван само от един канал, другите следяха в горния десен ъгъл развитието на резултата. Те дадоха радостта на президента на Турция Реджеп Ердоган, който беше на стадиона във Виена. Държавният глава нахлу в съблекалнята на "Ернст Хапел" и не спря да целува футболистите по челата. "Турция имаше нужда от такава радост", каза Ердоган.